REACH Company Competitive Results

 

2014/2015 Results

 

INTERMEDIATE JAZZ – White Rock: “Koop Island Blues”

Peak Invitational Dance Competition – 1st Place

Shine Dance Competition – Gold

Dream Team Dance Festival - High Gold, Choreography Award

Dance Power Dance Competition – Gold

 

JUNIOR JAZZ - White Rock: “Fancy Pants”

Peak Invitational – 3rd, Choreography Award

Shine Dance Competition – Silver

Dream Team Dance Festival - High Gold, Choreography Award, Most Outstanding

Dance Power Dance Competition – High Silver, 3rd

 

SENIOR JAZZ – White Rock: “Scorned”

Peak Invitational Dance Competition – 1st Place

Shine Dance Competition – Gold

Dream Team Dance Festival - High Gold, Choreography Award

Dance Power Dance Competition – 2nd and Gold

 

INT/SENIOR JAZZ - Walnut Grove: “Guilt Ridden”

Peak Invitational Dance Competition – 3rd Place

Shine Dance Competition – Gold

Dream Team Dance Festival - High Gold, Choreography Award

Dance Power Dance Competition – 3rd and Gold

 

JUNIOR JAZZ - Walnut Grove: “How Bad Can I Be?”

Peak Invitational Dance Competition – 3rd Place

Shine Dance Competition – Silver

Dream Team Dance Festival - High Gold, Choreography Award

Dance Power Dance Competition – 1st and Gold

 

COMPETITIVE LYRICAL JAZZ – Walnut Grove: “Courage”

Peak Invitational Dance Competition – 3rd Place

Shine Dance Competition – Gold, Choreography Award

Dream Team Dance Festival - Gold

Dance Power Dance Competition – 3rd and Gold

 

CARLY WARDELL - Contemporary SOLO:

Peak Invitational Dance Competition – 2nd Place

Shine Dance Competition – Silver

Dream Team Dance Festival - Gold

Dance Power Dance Competition – Gold

 

SYDNEY POULTON – Lyrical SOLO:

Peak Invitational Dance Competition –4th Place

Shine Dance Competition – Gold

Dream Team Dance Festival - High Gold, Most Outstanding

Dance Power Dance Competition – Gold

 

CHLOE ALLEN - JAZZ SOLO:

Peak Invitational – 3rd Place

Shine Dance Competition – Silver

Dream Team Dance Festival - Gold

Dance Power Dance Competition – Silver

 

YAE BIN SEOK - JAZZ SOLO:

Peak Invitational Dance Competition – 1st Place

Shine Dance Competition – Silver

Dream Team Dance Festival - Gold

Dance Power Dance Competition – High Silver

 

SALIMAH STEFFENEN - JAZZ SOLO:

Peak Invitational Dance Competition – 3rd Place

Shine Dance Competition – Silver

Dream Team Dance Festival - Gold

Dance Power Dance Competition – 2nd and High Silver

 

JUNIOR HIP HOP- Guildford: “Return of the Mac”

Peak Invitational – 1st and Gold (Top 10 in Level One)

Shine Dance Competition – Gold, Most Outstanding & Choreography Award Dream Team Dance Festival - High Gold

Dance Power Dance Competition – 1st and Gold Dance to the Music Award   (Top 10 in Division One)

 

INTERMEDIATE HIP HOP – Walnut Grove: “Warriors”

Peak Invitational – 2nd and Silver

Shine Dance Competition - Silver 

Dream Team Dance Festival - Gold

Dance Power Dance Competition - High Silver

 

SENIOR HIP HOP - Guildford: “Straight from the Streetz”

Peak Invitational – 2nd and Silver

Dream Team Dance Festival - High Gold, Most Promising Award, Choreography Award

Next Level Hip Hop – 2nd and Silver

Dance Power Dance Competition – 1st and Gold

 

JUNIOR JAZZ – Walnut Grove: “Into the Jungle”

Peak Invitational – 4th and Bronze

Shine Dance Competition - Silver 

Dream Team Dance Festival – High Silver and Most Promising Award

Dance Power Dance Competition – 2nd and Silver

 

CIAMA ANDEKU & AMAYA WEBSTER – “Grumpy Old Man Duo”:

Peak Invitational – 1st and Gold, Spirit Award, 3rd Highest Score in   Level 3 Trophy (Top 10 in Level 3)

Dream Team - Gold

Next Level Hip Hop – 1st and Gold

Dance Power Dance Competition – Gold

 

LAUREN EPP – White Rock: Ballet

Peak Invitational – 1st Place

Dream Team – High Gold & Outstanding Dancer

Dance Power Dance Competition – Gold & Adjudicators Award

 

LYRICAL – White Rock: “Say Something”

Peak Invitational – 1st and Gold

Shine Dance Competition – 1st and High Gold, Outstanding Award

Dream Team Dance Festival – 1st and Gold

Dance Power Competition – 1st and Gold, Can’t Hold Us Down Award

 

STAGE – White Rock: “New Girl in Town”

Peak Invitational – 1st and Gold

Shine Dance Competition – Platinum and Outstanding and Choreography Awards

Dream Team Dance Festival – Gold

Dance Power Competition – 1st and Gold

 

SENIOR JAZZ – Guildford:

Peak Invitational – 2nd Place

Shine Dance Competition – Gold

Dream Team Dance Festival – High Gold & Most Outstanding Group

Dance Power Competition – 2nd and Gold

 

JUNIOR JAZZ – Guildford:

Peak Invitational – 4th Place

Shine Dance Competition – Platinum, Star Performance,   Outstanding Group, 2nd Overall Pre-Competitive Group

Dance Power Competition – High Silver

 

BALLET POINTE– White Rock: “Bad Moon”

Peak Invitational – 1st Place

Festival du Ballet – 1st & Top 10 High Score, Choreography Award

Dream Team Dance Festival – Gold

Dance Power Competition – 1st and Gold, Adjudicators Award

 

BALLET POINTE – White Rock: “Tight Rope”

Peak Invitational – 2nd Place

Festival du Ballet – 3rd Place

Dream Team Dance Festival – Gold

Dance Power Competition – High Silver

 

Return to Top of Page